Megtérülnek a vállalati jólléti programok (2024.04.01)

Manapság sokat beszélünk a kialakulóban lévő ESG-követelményekről, a munkavállalók jóllétével, egészséggel való törődés kiemelt szerepet tölthetne be az „S”, azaz a társadalmi láb értékelésében egyéb elvont, megosztó, nehezen mérhető, időszakosan felkapott célok helyett. 

2022-ben egy, az Amerikai Kereskedelmi Kamara megbízásából készült tanulmány rámutatott: az alkalmazottak egészségét és jóllétét segítő programok 47%-os üzleti megtérülést hoznak az egyesült Államokban a munkaadóknak – idézi Balog Ádám, a Platina Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. elnöke. A szakértő az Indexen megjelent véleménycikkében hosszasan érvel amellett, miért fontos, hogy a vállalatok támogassák dolgozóik egészségét.

Az említett tanulmány szerint minden egyes dollár, amit a vállalat a dolgozója egészségére fordít, 1,47 dollárt hoz a cégnek, köszönhetően a termelékenységnövekedésnek. A folyamatos egészségbefektetésnek évek múlva még jelentősebb lesz az anyagi haszna, így 2026-ban már 1,52 dollár áll szemben az egy dollárral. Az Avalere Health által végzett elemzés az egészségbe való befektetés megtérülésében számszerűsítette az alkalmazottak könnyebb megtartását, a csökkenő toborzási költségeket, a termelékenységnövekedést, a dolgozók által zsebből egészségre fordított összegek csökkenését és az egészség célú juttatások után járó adókedvezményt. A vállalati ráfordításba beleszámolták az egészségbiztosítási díjakat, a céges wellnessprogramokat, a munkavállalónak közvetlenül kezelésre, vizsgálatra adott dollárokat, kapcsolódó adminisztrációs költségeket egy legalább 100 főt foglalkoztató vállalat esetében.

A munkáltatói gondoskodás értéke a vállalati márkában és a cég növekedési ütemében is számszerűsíthető. A befektetők egyre inkább figyelembe veszik a környezeti és társadalmi (tulajdonképpen az ESG-) tényezőket a befektetési döntések meghozatalakor. A fenntartható működést – így a munkavállalókról való gondoskodást – előnyben részesítő vállalatok nagyobb valószínűséggel vonzzák a társadalmilag felelős befektetőket. A beruházások további tőkét biztosítanak a terjeszkedéshez, a kutatás-fejlesztéshez és az innovációhoz, amelyek mind hozzájárulnak a gyorsabb növekedéshez és fejlődéshez.

A Harvard Business Review tanulmánya szerint a fenntarthatóságot előtérbe helyező vállalatok pénzügyi teljesítménye jobb, a tőkeköltsége alacsonyabb, így vonzóbb befektetési célpontok lehetnek. Az ESG 3 pillére közül az S, azaz a társadalmi láb értékelésében kiemelt szerepet tölthetne be a munkavállalói jólléttel és egészséggel való törődés, mint a gondoskodás és a méltányos jövedelem eszköze. Ezek könnyen mérhető és nem időszakosan felkapott célokat jelenthetnének.

Balog Ádám azonban egy további szempontra is rávilágít a munkaadók érdekében: nem egyértelmű, hogy a munkaadó mit tegyen pontosan, ha el szeretne indulni az egészség támogatásában. A szolgáltatók nehezen összehasonlíthatóak, az általuk nyújtott szolgáltatási csomagok és azok minősége sok esetben különböző, és az országos lefedettség sem egyenszilárdságú. Szükséges lenne a piac szolgáltatási szempontból történő szabályozása vagy önszabályozása ahhoz, hogy a munkaadók jobban tudjanak választani a lehetőségek közül – mutat rá.

A Multi-Pay Zrt. maga is elkötelezett a fenntartható célok iránt, ennek érdekében például együttműködik két egészségpénztárral is saját dolgozóinak és azok családjának biztonsága érdekében. Valljuk, hogy az egészségpénztáron keresztül adott juttatás választ adhat a fenti dilemmákra, ha a Pénztár hidat alkot a szolgáltatók – vállalatok – lakosság között. Ezen kívül az elektronikusutalvány-kibocsátó a Multi-Pay kártyát elfogadó szolgáltatói kör bővítésénél is odafigyel a fenntarthatósági szempontokra. Egyre több gyógyszertárban is költhető a multipayes csekély értékű ajándék, illetve a juttatással a munkáltatók hozzásegíthetik a munkavállalóikat, hogy megengedhessék maguknak, hogy az egészséges élelmiszereket emelik le az áruházak polcairól.

(Balog Ádám teljes cikkét itt olvashatja)

Fotó: freepik.com


Vissza

Multi-Pay Zrt.
Székhely:
1022 Budapest, Bimbó út 18.
Ügyfélszolgálat: (06 1) 210 9797
Telefon: (06 1) 210 9774
E-mail cím:
multi-pay@multi-pay.hu
Bankszámlaszám:
10702019-65910144-51100005
Copyright © Multi-Pay Zrt. Minden jog fenntartva.
map0_0 map1_off map2_off map3_off map4_off map5_off map1_on map2_off map3_off map4_off map5_off map0 map2_on map1_off map3_off map4_off map5_off map0 map3_on map1_off map2_off map4_off map5_off map0 map4_on map1_off map2_off map3_off map5_off map0 map5_on map1_off map2_off map3_off map4_off map0 map0_0 map1_off map2_off map3_off map4_off map5_off