Idén is a csekély értékű ajándék a sláger (2025.01.01)
A minimálbér-emelkedés pozitívan hatott az évi háromszor adható csekély értékű ajándék összegére is: a juttatás alkalmanként 29 080 forint lehet, vagyis éves szinten közel 90 ezer forint személyenként.
Tavaly év végén számtalan vállalat adott bónuszt, extra juttatást a munkavállalóinak, derül ki a Multi-Pay elektronikus utalványszolgáltató számaiból. A Patika-csoporthoz tartozó, idén 15 éves, cafeteriára szakosodott vállalat jelenleg a piacon egyedüliként kínálja kártyás juttatásként az évente háromszor adható csekély értékű ajándékot, amely tavaly a legkedveltebb pulykapénznek bizonyult a cégek körében.
Csakhogy Horányi-Kiss Annamária, a JIT Talent vezető tanácsadója szerint az év végi bónuszok sok munkavállaló számára az utolsó motivációt jelentik arra, hogy kitartsanak jelenlegi munkahelyükön. Amint azonban a bónuszokat kifizetik, sokan lépésre szánják el magukat, és aktívan keresnek új lehetőségeket. Az újrakezdési hatás az újévi fogadalmakban csúcsosodik ki, amit hazai és nemzetközi kutatások és piaci adatok is alátámasztanak: januárban akár 40%-kal nő a jelentkezések száma. A szakértő a HR Poweren megjelent cikkben azt vallja, az év vége és az év eleje a vállalatok számára kiemelkedő lehetőség, hogy megszerezzék a legjobb tehetségeket.
Az új pozíciók meghirdetését érdemes december végén vagy január elején elkezdeni, hogy az álláspiaci mozgások kezdetén már elérhetőek legyenek a legjobb jelöltek. A jól időzített kampányok lehetőséget adnak arra, hogy a vállalatok elsőként érjék el azokat a tehetségeket, akik az újévi lendülettel lépnek a munkaerőpiacra – vallja a szakértő, aki szerint a vállalatok külsős recruiter partnerekkel együttműködve proaktívan megszólíthatják azokat a potenciális jelölteket, akikben már érlelődik a váltás gondolata, de még nem léptek ki a munkaerőpiacra. Ezáltal megelőzhetik a versenytársakat, és jelentős stratégiai előnyre tehetnek szert a legjobb tehetségek megszerzésében.
Az év eleji beilleszkedés előnyei
Az év eleji toborzás nemcsak a karrierfogadalmak kiaknázása miatt hasznos, hanem a zökkenőmentes beilleszkedés miatt is. Az új kollégák érkezése ilyenkor kevesebb fennakadást okoz a csapatok működésében, mivel az év eleji lendület és a frissen kitűzött célok mindenkit motiváltabbá tesznek.
Azért sem érdemes halogatni a toborzást, mert minél később indítja a folyamatait egy vállalat, annál később találja meg a megfelelő munkatársakat, mert az év elején levadásszák a legjobbakat. Márpedig az idő nagyon is számít, hiszen a legdrágább munkakör mindig a betöltetlen munkakör. A hosszúra nyúló toborzási folyamat nemcsak a költségeket növeli, hanem a betöltetlen pozíció miatt keletkező veszteségek is jelentősek lehetnek.
A juttatásokkal is lehet toborozni
A Multi-Pay ügyfélkapcsolati vezetője úgy látja, a csekély értékű ajándék nem csak év végén lehet nyerő.
– Tapasztalataink szerint a nagyvállalatok és a kkv-k is jelentősen tudják csökkenteni a munkavállalók elvándorlását multipayes juttatással. A minimálbér-emelkedés pozitívan hatott például az évi háromszor adható csekély értékű ajándék összegére is: idén a juttatás alkalmanként 29 080 forint lehet, vagyis éves szinten közel 90 ezer forint a bérnél lényegesen kedvezőbb, 33,04 százalékos adózással. Partnereink visszajelzése alapján a dolgozók örülnek a kártyás juttatásnak: a plasztik éppen olyan széleskörűen, kényelmesen és biztonságosan használható, mint a bankkártya – mutat rá Koleszár Éva, a céges kártyás juttatások nyújtására specializálódott Multi-Pay Zrt. ügyfélkapcsolati vezetője.