Az esélyegyenlőséget is javítják a céges egészségprogramok (2024.10.01)
Alulfinanszírozott a hazai egészségügy – hangzott el a Portfolio Private Health 2024 konferenciáján, ahol több résztvevő is rámutatott a vállalati szféra növekvő szerepére a fenntartható finanszírozásban.
Jelenleg hiányzik a kiszámíthatóság a magyar egészségügyi rendszerből, így a fejlesztések sem tervezhetőek. Tízszer ennyi pénzből nagyon jó egészségügyet lehet csinálni, az a kérdés, hogy van vagy nincs erre pénz? És ha van, ki fizeti – mutatott rá Dr. Békássy Szabolcs, a VOSZ egészségügyi tagozata alapellátás és fogászati ellátás szekciójának elnöke. A Portfolio konferenciáján elhangzott előadások és panelbeszélgetések során többféle választ hallottunk erre a kérdésre.
Bodrogi József egészségügyi közgazdász szerint makroszinten a legnagyobb kérdés a forrásteremtés és azok eljuttatása a rendszerbe. Kifejtette, egyre jobban nyílik az olló a lakosság elvárása és az egészségügyi ellátórendszer lehetőségei között. Hiányzik a korszerű egészségügyi törvény, az 1997-es jogszabályban mára sok a lyuk. Ráadásul nő a szakadék a GDP növekedése és az egészségügyi kiadások emelkedése között is.
GDP növekedés
Egészségügyi kiadás növekedése
1960–2000
2,2%
3,3%
2001–2010
1,6%
4,8%
2011–2022
1,5%
5,4%
Forrás: Portfolio Private Health Forum 2024, Bodrogi József előadása
Bodrogi szerint a szomszédos országok modelljei nem segítenek figyelembe véve, hogy Magyarországon 4,6 millió foglalkoztatott mellett 5 millió inaktív lakost kellene a felosztó-kiróvó rendszernek kezelni. Ma 2 millió 65 év feletti lakos van, és a számuk 2032-re radikálisan 2,5 millióra ugrik. Ebben a helyzetben az egészségpénztárak és az egészségbiztosítások szerepe felértékelődik, hogy stabil, kiszámítható, tervezhető források kerüljenek az egészségügybe.
A Multi-Pay is szeretné lehetővé tenni, hogy az elektronikus utalvánnyal lehessen fizetni az egészségünkért. Az utóbbi hónapokban dinamikusan nőtt a Multi-Pay kártyát elfogadó gyógyszertárak köre és tervezzük a magánegészségügyi szolgáltatók megkeresését, hogy csatlakozzanak a kártyaelfogadói körhöz, hogy a vállalatok akár a kedvezményes adózású multipayes csekély értékű ajándék juttatással is hozzájárulhassanak munkavállalóik egészségéhez. (Az elfogadóhelyek aktuális listája a www.multi-pay.hu internetes oldalon található a Kártyaelfogadóhely kereső menüpontban.)
Véges a családok zsebből egészségre költhető forrása
Újlaki Ákos, a Portfolio konferenciáján arról beszélt, hogy nemcsak, hogy nem költünk eleget az egészségügyre, amit költünk, azt is rossz szerkezetben tesszük. A Boston Consulting Group partnere elmondta, GDP arányosan 6–6,5% a folyó kiadás, amiben minden benne van. Ez az arány például a cseheknél 2,5 százalékponttal magasabb. Ráadásul feszegetjük a limiteket: a lakosság magánkiadása – a zsebből költött forintok – eléri az összkiadás 27%-át, amit nem lehet tovább növelni, mert a háztartások nem tudják kigazdálkodni. „Nem mindegy honnan, de mindenképpen pénzt kell behozni a rendszerbe” – szögezte le a szakember, aki szerint a szektorsemleges finanszírozás csak akkor alternatíva, ha az társadalmilag pozitív hatással bír. Ennek sok az előfeltétele, amelyek megvalósulásától még messze vagyunk.
Dr. Kóka János, a Doktor24 csoport elnöke úgy látja, az állam nem akar, a családok nem tudnak többet áldozni az egészségre, így maradnak a vállalatok. Szerinte háromszor-négyszer megtérül egy cégnek, ha költ a dolgozói egészségére. Elmondta, az állami egészségügy összeomlásában a magánszolgáltatók sem érdekeltek, de a sokat emlegetett coopayment – hordozható tajkártya – ellen szól ma, hogy azt az aktívak tudják igénybe venni, míg az inaktívak számára nem hozna előnyt, ami társadalmi szempontból igazságtalan. Szerinte a vállalati egészségprogramok erre is megoldást jelentenének, mert tehermentesítenék az állami ellátást.
Dr. Kirchner András a VOSZ egészségügyi tagozata szakorvosi járóbeteg-, és foglalkozásegészségügyi ellátás szekciójának elnöke is hasonló véleményen van. A Portfolio rendezvényén úgy fogalmazott, hogy a bérkiegészítésként adott vállalati szűrési, egészségügyi csomagok hasznosabbak, mintha a munkáltató bérszámfejtve ad 20 000 forintot a dolgozónak.
Bara Ágnes, a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. nagyvállalati üzletág vezetője szerint a COVID óta már munkavállalói igény, hogy kerüljön be a juttatási csomagba például a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás. Úgy látja, a dolgozók olyan szolgáltatást várnak, amellyel egy betegutat végig lehet kísérni. Ilyen lehetőséget kínál például a Patikapénztár vagy az Új Pillér Egészségpénztár partnerségben az Allianz Biztosítóval.