Tegye könnyebbé az iskolakezdést munkatársainak! (2024.09.01)
A munkavállalók értékelik, ha munkáltatójuk az aktuális élethelyzetüket hatékonyan segítő juttatással ismeri el a munkájukat. Szeptemberben az iskolakezdés határozza meg sok család költségvetését.
Idén sincsenek egyszerű helyzetben az iskolás gyereket nevelő szülők, de még az egyetemisták nagy részét is a család támogatja. Volt időszak, amikor a munkáltatók számára kézenfekvő volt, hogy az iskolakezdést a cafeteriarendszeren belül támogassák. Bár az egyes meghatározott juttatások között évek óta nem szerepel nevesítve ez a tétel, ma is van arra lehetőség, hogy a cég adókedvezményes módon támogassa a beiskolázáshoz kapcsolódó kiadásokat.
Jó megoldás a multipayes csekély értékű ajándék
A Multi-Pay kártyát ajánljuk, ha a lehető legkevesebb adminisztrációval szeretne széles körben költhető támogatást biztosítani. A névre szóló kártyára feltöltött csekély értékű ajándék 33,04%-kal adózik és évente három alkalommal – akár egymás utáni hónapokban – adható. A feltölthető összeg alkalmanként 26 680 forint (mindenkori minimálbér 10%-a), amit a munkavállaló bármire – többek között az iskolakezdéshez kapcsolódó taneszközökre, cipőre, ruhára – költhet a Multi-Pay kártyát elfogadó üzletekben.
ÉVENTE
53 ezer terminálon fizetnek rendszeresen Multi-Pay kártyával,
a társaság közel 1 millió tranzakciót bonyolít az elfogadóhelyeken,
összesen 700 millió forint juttatást költenek a kártyabirtokosok a forgalomban lévő
500 ezer Multi-Pay kártyán.
A Multi-Pay kártyát országszerte több mint 5 000 elfogadóhelyen lehet költeni többek között az alábbi nagyobb hálózatok boltjaiban:
✓ INTERSPAR, SPAR üzletek (itt a kisebb franchise üzletek nem elfogadóhelyek)
✓ több CBA és COOP üzlet
A kedvezményesen adózó juttatásra nemcsak a munkavállaló jogosult, hanem a családtagja, így például a gyereke is. Elegáns megoldás a gyermek(ek) nevére kiállított kártyával támogatni a szülőket.
Adómentes juttatási lehetőséget is találtunk
Talán kevésbé kézenfekvő a cégek számára, hogy egészségpénztárba fizetett tagdíj-hozzájárulással vagy célzott támogatással segítsék kollégáikat, hogy minél könnyebben induljon számukra a 2024/25-ös tanév. A pénztártagok gyermekenként a havi minimálbér összegét fordíthatják a beiskolázás költségeinek fedezésére, ami idén 266 800 forint.
Ezt az összeget akár 0%-os adózással is biztosíthatják a munkáltatók célzott támogatásként. Ehhez nem kell mást tenni, mint megkötni az erre vonatkozó szerződést egy általa választott egészségpénztárral vagy azzal a pénztárral, ahol már van tagsági jogviszonya a munkavállalójának. A Patikapénztár és az Új Pillér nagyon egyszerű eljárásrendet alakított ki, hogy megkönnyítse a cégek életét. A vállalat megköti a pénztárral a célzott támogatói szerződést és megadja a támogatásban részesülő munkavállalók körét. A pénztárak ellenőrzik, hogy az érintettek már tagok-e. Ha nem, a munkavállaló egy online belépési linken néhány perc alatt beléphet a pénztárba és máris jóváíródhat számára a támogatás.
Az önsegélyező ághoz tartozó beiskolázási támogatásra vonatkozik néhány speciális szabály. Ilyen például, hogy csak a 180 napja a pénztártag számláján lévő megtakarítás terhére vehető igénybe. A 180 napos szabály azonban nem vonatkozik a tagok számláján jóváírt szja-visszatérítésre és a hozamra, valamint a célzott támogatásra, ha a munkáltató beiskolázási támogatásra biztosítja a juttatást.
Ahhoz, hogy az érintett kollégánk a maximális támogatáshoz hozzájusson, munkavállalónként 283 830 forintot kell befizetni a pénztárba figyelembe véve a juttatásból pénztári működésre fordítható hányadot. A célzott önsegélyező juttatás esetében a munkavállalónak keletkezik adófizetési kötelezettsége: az igénybe vett összeg 24,92%-át kell a következő májusban benyújtandó adóbevallásban bevallania és befizetnie.