Tombol a felső légúti megbetegedések időszaka. A nyirkos őszi napok visszatérő problémája a meghűlés, a nátha, pontosabban a felső légúti megbetegedések. A megelőzésre nincs tuti tipp, de néhány praktikával csökkenthető a fertőzés kockázata.
A rendszeres testmozgással és helyes táplálkozással sokat tehetünk immunrendszerünk megerősítéséért és a rendszeres, alapos, szappanos kézmosás sem felesleges, ha szeretnénk kisebb esélyt adni az őszi vírusok támadásának. Szakértők azt javasolják, kézmosáshoz vegyük le a gyűrűket is az ujjunkról, hogy azok alatt se tudjanak megbújni a kórokozók. A maszkviselést és zárt helyiségben – például az irodákban – a levegő fertőtlenítését sem kell teljesen elfelejteni, a koronavírus-járvány bizonyította ezek hasznát. Ezen kívül vitaminokkal is érdemes segíteni szervezetünknek. Bizonyos üzletekben ezek a multipayes ajándék vagy csekély értékű ajándék alszámlán lévő egyenleg terhére is megvásárolhatóak, illetve néhány gyógyszertárban is lehet költeni a zsebek terhére. Erről a Kártyaelfogadóhely-keresőben tájékozódhat.
Őszi vitaminkisokos
A C-vitaminra szükségünk van, de a C-vitamin a szervezetben 1500-2500 milligrammos szintig képes raktározódni is, ha pedig a raktárak feltöltődnek, a fölösleg távozik a vizelettel – olvasható az Alma gyógyszertárak oldalán. Emiatt nincs túl sok értelme hetekig 1000 milligramm feletti dózisban szedni ezt a vitamint. A D-vitaminról viszont hajlamosak vagyunk megfeledkezni, pedig ez a vitamin is fontos szerepet tölt be az immunrendszer működésében. Vele kapcsolatban rossz hír, hogy a napfényben szegény hónapokban muszáj gondoskodni a pótlásáról, ugyanis táplálkozással nem igazán tudunk hozzájutni megfelelő mennyiségben – hívja fel a figyelmet a portál.
Sokan echinacea cseppekkel és tablettákkal próbálják elejét venni a meghűlésnek, aminek van is alapja. A bíbor kasvirágot 2020-ban a Gyógyszerésztudományi Társaság megválasztotta az Év gyógynövényének, az Európai Gyógyszerkönyv pedig a gyökerét és föld feletti részét is jegyzi gyógyhatása miatt. Az echinacea sokféle vegyületet tartalmaz, ezek egy részének pedig immunmoduláló hatása van a légúti fertőzéseknél. Ez a gyakorlatban azt jelenteni, hogy ha a fertőződés kezdeti fázisában alkalmazzák, akkor csökkentheti a tünetek gyakoriságát, súlyosságát. Az echinaceakivonat a szervezet védekező rendszerét olyan anyagok előállítására sarkallja, amelyek a vírusok ellen hatnak. Hatására fokozódik az immunvédekezésben fontos szerepet játszó falósejtek aktivitása is, tehát ha kórokozók kerülnek a vérbe, akkor azok könnyebben elpusztíthatók.
Az immunrendszer erősítésére a grapefruitmag-kivonat is kiváló a benne található antioxidánsoknak köszönhetően. Ezekkel védekezhetünk az oxidatív stressz ellen, de kutatások szerint a grapefruitmag-kivonatban olyan rendkívül erős és hatékony összetevők találhatóak, amelyek néhány baktérium és gomba elpusztítására is képesek.
Gyógynövények, amelyekből jó ha van otthon
Számos gyógynövény kiválóan enyhíti a kellemetlen meghűléses panaszokat. A Házipatika.com a következőket ajánlja:
Lándzsás útifű, amely köhögéscsillapító, köptető hatású.
Kistermetű százszorszép, amely alkalmas légcsőhurut, köhögés tüneteinek enyhítésére.
Izsóp, amely köhögéscsillapító, antiasztmatikus hatású.
Hárs, amelynek a virágzából készült tea izzasztó, köptető, nyálkaoldó hatású.
Édesgyökér, amely köptető, antibakteriális és antivirális, illetve gyulladáscsökkentő hatásával gyógyít.
Pemetefű, amely légúti megbetegedések esetén hasznos, de étvágyjavító hatása is közismert.
Homoktövis termésének leve C-vitamint, cukrot, szerves savakat, olajat, karotinoidokat, ásványi elemeket tartalmaz.