„Ez nem a 160-as I.Q.-val bíró pasasok játéka”

Telegdi René, Concorde AlapkezelőÖrök kérdés – és a brókerbotrány óta egyre többször merül fel a hazai megtakarítók körében –, hogy hol fial biztonságosan a pénzünk. A világ egyik legsikeresebb befektetője, jelenleg a földkerekség harmadik leggazdagabb embere, Warren Buffett szerint „a befektetés nem a 160-as I.Q.-val bíró pasasok játéka, hanem a százharmincasoké. Ha megvan a magadhoz való eszed, mindössze az kell még, hogy uralni tudd azokat a késztetéseket, amik bajba sodornak.” Ez így rettentő egyszerűen hangzik, de amikor kitör a pánik, ember legyen a talpán, aki hideg fejjel mérlegel – jól látszott ez a bedőlt brókercégek esetében is.

Telegdi Renét, a Concorde Alapakezelő – a Multi-Pay® stratégiai partnere, a Patika-csoport alapkezelőjének – szakértőjét kérdeztük arról, hogy szerinte mi a biztonságos befektetés titka.

Hogyan hatott a brókerbotrány a lakossági megtakarításokra?
A korábbi években a csökkenő kamatkörnyezet egyre nagyobb mértékben hajtotta a kockázatosabb befektetések felé a lakossági megtakarítókat. A botrány kirobbanásával rövid időre megtört ez a lendület, a legkritikusabb márciusi hónapban volt egy nagyobb pénzkivét, ami mínuszba fordította a befektetési alapok pénzáramlását. Az ijedtség azonban rövid ideig tartott, miután látszott, hogy nem rendszerkockázati problémáról, hanem néhány szereplő által elkövetett csalásról van szó és a tisztességes szolgáltatók megfelelően működnek. Az elmúlt hónapokban, ha kisebb mértékben is, de folytatódott az elmúlt évekre jellemző pozitív pénzáramlás.

Mi a biztonságos befektetés titka?
A befektetéssel automatikusan kockázatot vállal a befektető. A kockázatot azonban kétféleképpen lehet értelmezni. Az egyik, hogy a megtakarításokat olyan eszközökbe tesszük, amelynek értéke időben változik. Ez a befektetés kockázata, amit tudatosan lehet felvállalni, igazodva saját vérmérsékletünkhöz és a megcélzott hozamhoz (befektetési kockázat).

Van azonban egy másik értelmezés, amikor a kockázat a piaci szereplők (bank, befektetési vállalkozás, alapkezelő, nyugdíjpénztár stb.) megfelelő kiválasztását jelenti (partnerkockázat).

Az elsőt nem lehet kiszűrni, csak tudatosan kezelni. A másodikat jól lehet szűrni, amivel sok kellemetlenségtől mentheti meg magát az ember. Nagyon körültekintőnek kell lenni és érdemes a piacon jó hírnévvel rendelkező, stabil cégekre bízni a vagyont. Fontos, hogy olyan konstrukciót válasszunk, ahol a vagyon kezelése és őrzése fizikailag eltér egymástól. Ilyenek például a befektetési alapok, de akár a nyugdíjpénztárak is.

Mennyire jellemző a hazai befektetésekre a hosszú távú szemlélet?
Fejlett piaci összehasonlításban nem mondható hosszú távúnak a magyar megtakarítók szemlélete, de az elmúlt években mintha ebben történne előrelépés. Korábban a magas inflációs környezet és a magas betéti kamatok nem ösztönözték a befektetőket nagyobb kockázatvállalásra, így a megtakarítási idő is rövidebb volt. Ahogyan a fix hozamú eszközök kamata drasztikusan lecsökkent az elmúlt években, úgy a megtakarítási időhorizont is elkezdett növekedni, mivel a befektetők egyre inkább a komplexebb megtakarítási termékek felé fordulnak, amelyek befektetési időhorizontja általában magasabb.

Mi szól az önkéntes pénztárak mellett? Kiknek ajánlanák ezt a befektetési formát?
Az önkéntes pénztár az egyik leghatékonyabb megtakarítási forma ma Magyarországon. Megnyugtató intézményi struktúra áll mögötte, rugalmas a tagok szempontjából és profi befektetési szakemberek kezelik. Mindez alacsony költségszerkezet mellett érhető el, ráadásul az adókedvezményekkel a hozam tovább növelhető. Gyakorlatilag minden aktív korban lévő embernek ajánlott és hasznos a nyugdíjpénztári megtakarítási forma.

Hogyan válasszunk pénztárat?
Semmiképpen sem egy év teljesítménye alapján, hanem a hosszú távú hozamokat figyelembe véve. Fontos szempont még a felvállalt kockázat mértéke, amire a befektetési politika tanulmányozása során kaphatunk választ.

3 + 1 tanács a megfelelő szereplő kiválasztásához


Vissza

Multi-Pay Zrt.
Székhely:
1022 Budapest, Bimbó út 18.
Ügyfélszolgálat: (06 1) 210 9797
Telefon: (06 1) 210 9774
E-mail cím:
multi-pay@multi-pay.hu
Bankszámlaszám:
10702019-65910144-51100005
Copyright © Multi-Pay Zrt. Minden jog fenntartva.
map0_0 map1_off map2_off map3_off map4_off map5_off map1_on map2_off map3_off map4_off map5_off map0 map2_on map1_off map3_off map4_off map5_off map0 map3_on map1_off map2_off map4_off map5_off map0 map4_on map1_off map2_off map3_off map5_off map0 map5_on map1_off map2_off map3_off map4_off map0 map0_0 map1_off map2_off map3_off map4_off map5_off